Plzeňský festival stepu 2015

Profily účinkujících

Daniel Borak

Světoznámý mladý stepař ze Švýcarska (jeho maminka pochází z Čech). Ikona moderního stepu, několikanásobný Mistr světa ve stepu, choreograf a trenér tanečního studia Liba Borak. Jeho stepařský styl je energický s moderními prvky, rytmický i rychlý se složitými technickými kroky.

Foto: Daniel Borak

Vystoupí na Galavečeru nejen jako špičkový sólista, ale také ve společné choreografii.

Pro všechny stepaře udělá Daniel Borak workshop, který bude jistě nezapomenutelným zážitkem.

Tomáš Slavíček

Prezident Českomoravského stepařského svazu, několikanásobný Mistr republiky a Evropy, mistr světa v kategorii s doprovodem Live music, držitel dvou zlatých medailí z North American Dance Championships.

Choreograf několikanásobných Mistrů světa v kategorii solo, duet, malá skupina i formace, mezinárodní porotce stepařských soutěží.

Spolupráce na choreografii pro Helenu Vondráčkovou (Let´s Dance, muzikál Baron Prášil, …), spolupráce na choreografii představení Tančírna v Divadle Radka Brzobohatého s Petrem Čadkem, spolupráce na choreografii Králové ledové arény Evgenije Pljuščenka, spolupráce s TV Nova.

Foto: Tomáš Slavíček

Spolupracuje s plzeňským Step by step studiem jako trenér a sestavuje společné choreografie všech tanečních skupin na Galavečer.

Roman Vojtek

Foto: Roman Vojtek

Během stepařské show zazpívá a celým večerem bude provázet populární zpěvák, herec a moderátor Roman Vojtek.

Studio Tap & Jazz Dance Jiřiny Nowakowské

1.profesionální škola stepu v Polsku ve Varšavě, založená v roce 1991 tanečnicí, choreografkou, trenérkou a stepařkou Jiřinou Nowakowskou(59) původem z Čech. Studovala v roce 1977 u Franka Towena - zakladatele školy stepu v Čechách. V roce 1984 získala diplom tanečník konferenciér Ministerstva kultury ve Varšavě. V roce 2005 absolvovala postgraduální studium v oboru kulturní management struktur Evropské unie a získala magisterský titul v oboru divadelní vědy univerzity v Lodži - Fakulta filologie (Kulturní studia). V tomto roce obdržela také cenu ministra školství za přínos polských sportovních tanců. V roce 2006 se stala členem mezinárodní Tap Association. V roce 2008-2012 se účastnila MČR ve stepu jako porotce a působila jako odborný asistent na Divadelní fakultě v Krakově. Studio Jiřiny Nowakowské sdružuje převážně dospělé stepaře, má za sebou řadu vystoupení i ocenění.

Foto: Studio Tap & Jazz Dance Jiřiny Nowakowské

Studio vystoupí nejen na Galavečeru a na venkovní scéně přístupné široké veřejnosti. Společně zastepují v závěrečné hromadné choreografii.

Jiřina Nowakowska bude pořádat stepařský seminář o historii stepu, technikách stepu, o počátcích výuky stepu v ČR a o její spolupráci s Frankem Towenem. Tato beseda bude přístupná veřejnosti.

Taneční studio Andrea Praha

Vzniklo již v roce 1990 pod vedením umělecké vedoucí Andrey Myslivečkové, jako jedna z prvních stepařských tanečních škol v tehdejším Československu. V tanečním studiu tančí a stepují děti od 3 let až po dospělé a veliký úspěch mají ojedinělé kurzy seniorů. Taneční studio Andrea se pravidelně účastní stepařských festivalů, přehlídek a soutěží.

V roce 2006 se Tanečnímu studiu dařilo i na mezinárodním poli. V tomto roce v Německu v Riese konalo Mistrovství světa ve stepu, kde jedenáctiletý Dominik Budlovský stanul na stupni nejvyšším a stal se Mistrem světa ve stepu dětí do 11-ti let v kategorii sólo - muži.

V roce 2008 se studiu podařilo vítězství v královské disciplíně, tedy ve formacích a děti se staly s choreografií Člověče nezlob se Mistry světa ve stepu. A tím se spustila „lavina“ úspěchů.

V roce 2010 se TS Andrea ujalo organizace mistrovství republiky, které se poprvé v historii Českomoravského stepařského svazu konalo v Praze. Na konci tohoto roku se TS Andrea zúčastnilo MS v Německu již v počtu 80 stepařů. Přivezlo si také několik zlatých medailí z Mistroství Evropy v Portoroži.

Foto: Taneční studio Andrea Praha

TS Andrea patří k největším a nejúspěšnějším stepařským studiím v České republice.

TS Andrea vystoupí nejen na Galavečeru, ale také na venkovní scéně přístupné široké veřejnosti. Společně budou stepovat v závěrečné hromadné choreografii.

Stepařský klub Avalanche

Tap Dance Company Avalanche Hradec Králové se osamostatnil v roce 2002 pod vedením choreografky Ludmily Pohlové, od ZUŠ Na Střezině. Klub se brzy stal úspěšným a získal mnoho ocenění na řadě mistrovstvích České republiky, na Německém poháru i na Mistrovství světa. Od ledna 2005 se klub stal jakousi korporací, kdy se na jeho fungování a činnosti podílí všechny členky. Choreografie jsou společným dílem, avšak nejvíce za jejich podobu klub vděčí Markétě Fixové, Marii Floriánové a Kláře Prokopové. Klub nadále sklízí mnoho úspěchů nejen na domácí půdě a pořádá již tradiční Stepařský festival. Dnes je skupina rozdělena do 4 kategorií. Jde o děti, juniory, hlavní skupinu a dospělé. Rozdělení je podle věkových skupin vypisovaných v rámci soutěží IDO a CDO. Každá z těchto kategorií má tedy u nás v klubu i několik skupin podle stepařské úrovně (začátečníci, pokročilí,...). Každoročně se celý klub účastní různých soutěží. Nejvýznamnějšími pilíři v průběhu našeho stepařského roku jsou však Mistrovství České Republiky a Mistrovství světa. Celá výuka u většiny našich skupin je zaměřena na přípravu na tyto dvě soutěže a tvorbu zajímavých, rytmických a hlavně zábavných choreografií.

Foto: Stepařský klub Avalanche

Stepařský klub Tap Dance Company Avalanche vystoupí na Galavečeru i na venkovní scéně přístupné veřejnosti. Společně budou stepovat v závěrečné hromadné choreografii.

Step by step studio

Vzniklo v září v roce 2010 jako neprofesionální stepařská skupina pod vedením Kamily Borovské – zakladatelky a lektorky studia. V současné době sdružuje kolem 50 členů. Vyučují se zde stepu jak děti, tak dospělí a vždy 2x ročně uspořádávají společné vystoupení. Celá sezóna je pak ukončena týdenním Letním stepařským soustředěním. Studio vystupovalo na plesech, na Vernisáži v Galerii Paletka, na Náměstí Republiky v rámci Divadelního léta (vystoupení spojené s workshopem), v Domově důchodců v Plzni, na plzeňském folkování v Hradišti, na Česko-slovenských dnech 27. 10. 2013 a skupinka mladších dětí kategorie do 11 let se zúčastnila MČR ve stepu 2013. Více na www.stepbystepstudio.cz.

Foto: Step by step studio

Step by step studio organizuje pravidelné semináře s Tomášem Slavíčkem, kde trénují společné choreografie na Galavečer, kde všichni společně zastepují. Připravuje semináře a workshopy na Festival a bude vystupovat na venkovní scéně přístupné veřejnosti.

Taneční studio NO FEET

Vzniklo v roce 2007 a za dobu svého fungování dosáhlo již mnohých úspěchů. Může se chlubit titulem mistrů světa, Evropy i republiky ve stepu a získalo již mnohá ocenění.

Foto: NO FEET

Každým rokem pořádá NO FEET dvě velká taneční vystoupení pro své tanečníky – Vánoční vystoupení a Závěrečnou show v divadle Radost a účastní se spousty tanečních akcí po celé republice. Od roku 2010 je také pořadatelem Mezinárodního stepařského festivalu Brno, největší akce svého druhu u nás.

Burlesque – hudební uskupení

Vzniklo v roce 2011 v Plzni. Hraje převážně vlastní tvorbu napříč několika styly, jak hudebními tak "divadelními". Vroce 2012 vyšlo jejich 1.CD ve spolupráci s Divadlem Alfa. V současné době mají na repertoáru více jak 20 skladeb a koncertují jak v Plzni a okolí, tak např. V Praze, Písku apod. Složení: Milena Jelínková – vocal, Mates Siegl – vocal, cello, Vladimír Sosna - guitar, accordeon, Michal Rajtmajer - bass, piano, Vlastimil Vorda – guitar, Mates Vorda - drums, Pavel Suček - fiddle, mandolin.

Foto: Burlesque – hudební uskupení

Hudební uskupení Burlesque zahraje na závěr Galavečera skladby, při kterých budou stepovat všichni přítomní stepaři.

INIS – skupina irského tance a stepu

Skupina irského tance a stepu INIS vznikla z pokročilých tanečníků plzeňské třídy RIDA v roce 2010. V současné době čítá 15 stálých tanečnic různého věku a pokročilosti - služebně nejstarší tančí již přes 7 let, ti nejmladší teprve druhým rokem. Má za sebou řadu vystoupení na maturitních i reprezentačních plesech, firemních večírcích, na zámku v Čečovicích, nebo třeba akcích se spřátelenou kapelou Poitín. V loňském roce se skupina představila s velkým úspěchem na hlavní scéně historického víkendu v Plzni téměř půlhodinové představení "Za Duhou" protkané irskými bájemi a legendami. Tanečnice ze skupiny INIS se také pravidelně účastní mezinárodních soutěží v irském stepdancingu.

Foto: INIS – skupina irského tance a stepu